CES 2020 – Intel vs AMD – co zobaczymy w tym roku?


Targi CES 2020 w Las Vegas za nami. To wydarzenie, które dla większości producentów urządzeń i podzespołów elektroniki użytkowej, jest największą i zarazem najlepszą okazją do zaprezentowania nowości zaplanowanych na ten rok. Także dla takich gigantów jak Intel czy AMD, które w pokazując najnowsze osiągnięcia swoich inżynierów i programistów starają się zdobyć dla siebie jak najlepszą pozycję na rynku. Czym zaskoczyły obie firmy na CES 2020? A może wręcz przeciwnie – nie pokazały nic odkrywczego?

CES 2020 – konferencja Intela

Jak łatwo sobie wyobrazić, na wydarzenie takie jak CES 2020 każda firma musi być znakomicie przygotowana, tak aby przykuć uwagę jak największej rzeszy potencjalnych klientów. Szczególnie taki gigant jak Intel, który nieustannie musi trzymać najwyższy poziom, mając obok siebie innego giganta – AMD i tocząc z nim nieprzerwaną walkę o pozycję na rynku. Tak też było podczas CES 2020 – firma z Santa Clara, za pośrednictwem swoich liderów – dyrektora generalnego Boba Swana czy Gregory’ego Bryanta odpowiedzialnego za dział konsumencki, przedstawiła szereg bardzo interesujących nowości.

  • Nowa generacja procesorów – Tiger Lake

Najnowsze rozwiązanie wśród procesorów mobilnych Intela to Tiger Lake – pierwszy procesor z układami graficznymi Intel Xe. W założeniu ma on generować dwukrotnie wyższą wydajność niż obecny układ – Gen11, który obecny jest w Ice Lake’ach. Wykorzystuje architekturę Willow Cove, posiada zwiększoną ilość pamięci cache L2 i L3 oraz wsparcie dla PCIe 4.0. Dodatkowo w chipset ma być wbudowany kontroler Thunderbolt 4 z dwukrotnie większą przepustowością od poprzednika.

  • Intel Xe DG1 – samodzielna karta graficzna

Samodzielny układ graficzny, oparty o tę samą technologię co układ z Tiger Lake’a otrzymał nazwę DG1 – Discrete Graphic 1. Wiadomo, że ten przeznaczony do laptopów układ może pracować w tandemie z iGPU oraz wyposażony będzie w 96 jednostek wykonawczych. Na pełną zapowiedź i konkretną specyfikację trzeba jeszcze poczekać.

  • Intel Project Athena

Innowacyjny projekt Intela zaprezentowany w 2019 roku wchodzi w kolejną fazę. Jego głównym założeniem jest dostosowanie nowych laptopów do oczekiwań użytkowników – poprawa responsywności czy optymalizacja i wydłużenie czasu pracy na baterii. Na uwagę zasługuje fakt, że certyfikowane zostały chromebooki ASUS’a i Samsunga.

CES 2020 – konferencja AMD

Firma AMD podczas swojej konferencji w czasie CES 2020 postanowiła udowodnić, że zamierza wejść w segment laptopów z bardzo mocnym akcentem, którego wcześniej nie obserwowaliśmy. Ale ofensywa AMD jest dużo większa, a zaprezentowane nowości na 2020 rok wyglądają naprawdę obiecująco. Oznacza to, że rywalizacja AMD vs Intel na wielu polach będzie naprawdę emocjonująca.

  • AMD Ryzen Renoir

Na pierwszy ogień poszła prezentacja najnowszego mobilnego przedstawiciela rodziny procesorów Ryzen 4000, czyli Ryzen 7 4800U. Konstrukcja ma oferować bardzo wysoką wydajność dzięki oparciu na układzie Zen 2, technologii 7nm i wyposażeniu w 8 rdzeni i 16 wątków oraz taktowaniu do 4,2 GHz w trybie boost. Podkreślono również bardzo wysoką energooszczędność – dwukrotnie większą od poprzednika. Ponadto zaprezentowano inny z mobilnych procesorów – Ryzen 7 4800H, który przy zachowaniu tej samej liczby rdzeni i wątków ma oferować jeszcze wyższe taktowanie i wydajność na poziomie z jednostek komputerów stacjonarnych.

  • Karta graficzna Radeon RX 5600 XT

Oparta na architekturze RDNA karta posiada 6GB pamięci GDDR6, 36 jednostek strumieniowych i taktowanie od 1375 MHz do 1560 MHz w trybie boost. AMD twierdzi, że karta będzie zdecydowanie wydajniejsza od konkurencji i przeznaczona jest do grania w rozdzielczości 1080p, aby zapewnić jak najbardziej komfortową rozgrywkę.

  • Ryzen Threadripper 3990X

Jeden z najpotężniejszych na świecie procesorów – 64 rdzenie, 128 wątków i 288 MB całkowitej pamięci podręcznej. Do tego taktowanie od 2,9 GHz do 4,3 GHz w trybie boost powoduje, że w teście wielowątkowym benchmarka Cinebench R20 jest w stanie wygenerować wynik na poziomie 25000 punktów, czyli o prawie 10000 większy od poprzednika. Tym samym AMD potwierdziło swoją dominację w segmencie HEDT, czyli najsilniejszych komputerów osobistych na świecie.

Podsumowując CES 2020 – Intel vs AMD, wydaje się, że nie ma jednoznacznego rozstrzygnięcia. Każda z firm pokazała coś ciekawegi i na pewno rok 2020 będzie bardzo ciekawy na rynku komputerowym i walka pomiędzy oboma gigantami będzie bardzo emocjonująca.