Odżywianie bez glutenu

Od pewnego okresu nadzwyczaj modna jest dieta bezglutenowa. Stosuje ją sporo osób zdrowych, wyłącznie po to, by zrzucić zbędne kilogramy. Zbędne kilogramy lub tusza nie tworzą aczkolwiek stosownej przyczyny, dla której warto wykluczyć z menu gluten. Za to wskazaniem z pewnością jest celiakia, uczulenie albo nadwrażliwość na ten składnik.

Gluten to element, który znajduje się w zbożach tego rodzaju jak jęczmień, pszenica czy żyto. Jego źródłem będą stąd mąki robione z ww. zbóż, i dodatkowo cała żywność wytworzona z ich wkładem, a zatem pieczywo, makarony bądź ciastka. Ponadto gluten umiejscowiony jest w wielu wyrobach, jakie ze zbożami mają niedużo pokrewnego. Można go znaleźć w puszkach z mięsem, lodach, nabiale czy licznych słodkościach. Wzorców bywa owszem o wiele więcej, w związku z tym, wybierając dietę bez glutenu, musimy uważnie odczytywać opakowania, zanim dokona się kupna.

sklep ze zdrową żywnością

W wypadku zdiagnozowanej celiakii, alergii czy nadwrażliwości na gluten trzeba sięgać po artykuły bezglutenowe. Wśród nich są obecne również te ekologiczne i pewne dla wrażliwców, jak i skończone. Te główne stanowią właściwe źródło witamin a także dodatkowych pomocnych składników pokarmowych. Dlatego to oczywiście w oparciu o nie powinno się urządzać menu ludzi trzymających dietę. Glutenu naturalnie nie mieszczą w sobie w szczególności ziarna tego rodzaju jak amarantus, kukurydza, proso, ryż a na dodatek owoce, warzywa, jajka, orzechy, świeże ryby i mięso. Jedzenie da się przeplatać przygotowanymi towarami bez glutenu, których w sprzedaży pojawia się coraz więcej. To nie jedynie pieczywo czy słodycze, ale multum dodatkowych.

sklep ze zdrową żywnością

Spory wybór tego rodzaju żywności posiada prawie każdy bezglutenowy sklep. Mnóstwo ludzi stosujących dietę zakupuje tam np. specjalne typy mąk bez glutenu i z ich wykorzystaniem osobiście piecze pieczywo bądź ciastka.

About Czesława