Jakim sposobem kamieniarstwo bywa przyciągające i czy absorbuje dużo czasu wykształcenie czegoś?

Kamieniarze to rzemieślnicy, którzy na bank nie zdołają uskarżać się na niedostatek klientów. W Gdańsku, w którym zamieszkuję, w okolicy najogromniejszego cmentarza jest nawet uliczka, w sąsiedztwie jakiej mieszkają tylko kamieniarze. Uliczka sprawia niesamowite uczucie – w każdym z przydomowych placów wystawione są wspaniale zdobione mogiły jakie mają nęcić przypuszczalnego odbiorcę.
Mogiły tworzą oczywiście lwią część realizowanych za pośrednictwem tych rzemieślników zamówień, wprawdzie ich zawód w nie mniejszym stopniu przydaje się żywym. Kamieniarze produkują np. blaty kuchenne, stoły jadalne bądź stoły do bilarda – wyrób tych ostatnich wykonywana jest co prawda przeważnie na skalę seryjną, wciąż wprawdzie zdarzają się interesanci, którzy potrzebują być wyposażonym w taki stół, jakiego nie ma nikt drugi. Płacą duże forsę za możliwość oglądania następujących stadiów spełnienia zapotrzebowanego stołu i komunikowanie wykonawcy prywatnych uwag i życzeń. Pewien z zamieszkałych blisko napomkniętej drogi kamieniarzy ogłosił mi swego czasu, że jak udało mu się pozyskać tego typu zamówienie, to za zapracowane w wspomniany rodzaj kase mógł przez cały rok kalendarzowy wyżywić siebie, dom i rodzinę, realnie nie musząc pracować.


Oznajmię szczerze, że nieznacznie zazdroszczę rzemieślnikom. Miałem szansę wykonywać pracę w zakładzie szkutniczym, więc wiem, w jaki sposób zadowalające potrafi być uformowanie czegoś własnymi dłońmi, nawet, jeśli docelowo posiadaczem tego czegoś ma stanowić ktoś inny. Z pewnością robota fizyczna nie każdemu powinno podobać się, choć wcale nie sądzę, aby była w wyższym stopnium uciążliwa aniżeli spędzanie ośmiu godzin codziennie przed kompem. Poza tym uzyskiwanie dóbr wirtualnych po prostu nie dostarcza tego rodzaju satysfakcji jak wyrób dóbr rzeczywistych. Pomimo, że ten warsztat szkutniczy porzuciłem bardzo dużo lat temu, do tej pory wzdycham do produkcji w drewnie. Możliwe, że gdy już będę na emeryturze i rozpocznę rozporządzać nadmiarem czasu sam postaram wyedukować się jakiegoś rzemiosła. Kto wie – przypadkiem np. zacznę robić instrumenty muzyczne? Zagrać na wyrzeźbionej przez siebie gitarze to jedno z najogromniejszych moich śnień.


pragniesz ujrzeć większa ilość to zajrzyj tutaj: blaty kuchenne wrocław

About Czesława